Çaycuma Kudüs İçin Tek Yürek !

ABD Başkanı Trump’ın müslümanların kutsal mekanlarından Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesine dünyadan tepkiler yükselmeye devam ediyor. Çaycuma Kudüs Sevdalısı STK ve vatandaşlar da 08.12.2017 Cuma Namazı sonrası Çaycuma Cumhuriyet Meydanında toplanarak yaptıkları Basın Açıklaması ile karara olan tepkilerini dile getirdiler.

Basın Açıklamasına AK Parti Çaycuma İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu, MHP İlçe Başkanı Ersin Akyüz, Saadet Partisi İlçe Başkanı Burak Erol, BBP İlçe Başkanı Şükrü Güner, Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, Memur Sen  ve Diyanet-Sen İlçe Başkanı Kenan Tunç, Diva-Sen İlçe Temsilcisi Yusuf Bayhan, Türk Diyanet Vakıf-Sen İlçe Temsilcisi Nihat Bozacı, Emekliler Derneği Başkanı Nizametin Eyidoğan, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Muhtarlar Derneği Başkanı Ekrem Çelen, Çaycuma Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Teoman Temelkuran, TSO Meclis Başkanı Erdoğan Güney ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu Tarafından ortak Basın Açıklaması Okundu. İşte Çaycuma Meydanından yükselen o açıklama:

“Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır.

Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir.

İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır.

İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir.

Türkiye’nin, İnsanlığın silueti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız.

Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür.

Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “Dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir.

İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz.

Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız”

Okunan Kur’anı Kerim ve ezgilerin ardından selamlama konuşmalarına geçildi.

Tunç: Bu Saçma Kararı Asla Tanımıyoruz !

Memur-Sen Çaycuma İlçe Başkanı Kenan Tunç, Kudüs davasına duyarlı STK’lar tarafından ortaklaşa yapılan Basın Açıklamasında bir selamlama konuşması yaptı. Tunç, yaptığı selamlama konuşmasında Kudüs’ün İsrailin Başkenti yapılmasının bir saçmalık olduğunu belirterek bunu asla kabul etmediklerini söyledi. Başkan Tunç, kısa ve öz olarak yaptığı konuşmada:

Değerli kardeşlerim bizler de Trump’ın aldığı Kudüs’ümüzü İsrail’in Başkenti yapma saçmalığını kökten reddediyor ve kabul etmiyoruz. Bu kararı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. İslam Alemi olarak Kudüs’ün ve bütün Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu Çaycuma’dan haykırıyor, hepinize saygılar sunuyoruz” dedi.

Programda Saadet Partisi İlçe Başkanı Burak Erol, MHP İlçe Başkanı Ersin Akyüz ve BBP İlçe Başkanı Şükrü Güner de birer selamlama konuşması yaparak ABD Başkanı Trump’ın kararını kınadıklarını ve Kudüs halkının yanında olduklarını belirttiler.

Programın sonunda Çaycuma İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu tarafından Kudüs’ün ve bütün İslam Aleminin kurtuluşu için dua edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir