Kenan Tunç: Çaycuma Kadıoğlu Mozaikleri Bir An Evvel Turizme Açılmalıdır!

Memur-Sen Çaycuma İlçe Temsilcisi Kenan Tunç, 2008 yılında bulunan Kadıoğlu Mozaikleri’nin geçen 10 yıla rağmen hala açılamadığını, Mozaiklerin bir an evvel turizme açılmasını istediklerini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan başkan Tunç,açıklamasında şunları söyledi:

Zonguldak’ın Zeugması Kadıoğlu Mozaikleri Artık Turizme Açılmalıdır. 

Gaziantep’teki Zeugma Mozaikleri ve Çingene kızı’nın çalınan parçaları ABD’den getirildi. Buna milletçe sevindik..

Peki Gaziantep’tekinin benzeri ve pek çok özelliğiyle ondan daha güzel olduğu yazılıp çizilen Çaycuma’nın Zeugma Mozaikleri ne durumda ?

Çaycuma Kadıoğlu köyünde MS 3-4. YY ait olduğu sanılan, bir villa odası ve burada yer alan mozaikler bulunalı tam 10 yıl oldu. (2008)

Zaman zaman çalışmalar yapılsa da maalesef hala çalışmalar bitirilip Mozaikler ziyarete açılamadı. Ne zaman açılacağı konusunda da bir bilgi sahibi değiliz..

Böyle kıymetli bir eserin değerini bilmek için illa Antep’teki gibi çaldırmak ya da kaybetmek mi lazım ? Oradaki Çingene kızı figürüne ait çalınan parçalar için seferber olundu. Çok şükür başarı da sağlandı.

Peki Gaziantep’in Zeugma’sına gösterilen hassasiyeti Zonguldak’ın Zeugma’sına da gösteremez miyiz ? Aynı hassasiyetle kazı çalışmaları hızlandırılıp işlemler tamamlanamaz mı ? Bu eser bulunalı tam 10 yıl oldu. Artık halkımızla buluşturma zamanı gelmedi mi?

Gaziantep’teki duyarlılığın aynısını Çaycuma Kadıoğlu köyümüzdeki tarihi mozaiklere de gösterilmesini arzu ediyor, bu muhteşem eserin artık bir an evvel turizme açılmasını bekliyoruz.

Son olarak ifade edelim ki bu açıklamayı yapmamızdaki amaç hiç bir kimseyi ve hiç bir siyasi partiyi eleştirmek ve suçlamak değil, kamuoyu oluşturup ilgili ve yetkililerin dikkatini çekerek bu tarihi eseri turizme açmaktır. Katkı sunmak isteyen herkesten siyasi ve politik suçlamalar yerine varsa çözüme katkı sunacak desteklerini bekliyoruz..

Geçmişe takılıp kalmaktansa bütün iyi niyetimizle ileriye yürümek en güzelidir.

Haydi..!

Zonguldak kamuoyu olarak hep beraber el ele Zonguldak’ın Zeugma’sına bir el atalım, çalışmalarımıza değer katalım.

Kazanan Zonguldak olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir