Kategoriler
Genel Haber

GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM, YENİ KAYIPLAR YAŞANMASIN !

Memur-Sen Çaycuma İlçe Başkanı Kenan Tunç, Z Haber Genel Yayın Yönetmeni Atilla Öksüz’ün 13.02.2020 tarihli köşe yazısında Zonguldak’ta 5 yılda 13 gencin uyuşturucu yüzünden hayatını kaybettiğini belirtmesi üzerine bir yazı kaleme aldı. İşte başkan Tunç’un o yazısı:

“Gazeteci dostumuz sayın Atilla Öksüz, sahibi olduğu zhaber internet haber sitesinin 13.02.2020 tarihli köşe yazısında bahsettiğine göre Zonguldak ilimizde 5 yılda 13 gencimiz uyuşturucu yüzünden hayatını kaybetmiş. Bu da ilimizde yılda en az iki gencimizin sadece uyuşturucu yüzünden hayatını kaybettiği anlamına geliyor diyeceğim ama bu basit bir açıklama olmuş olur. O halde bunun gerçeğini söylemekte fayda var:

Bu, aslında çocuklara ilk sahip çıkması gereken güçlü aile yapılarımızın yıkılmaya yüz tuttuğu anlamına geliyor.

Bu, bireylerini uyuşturucu batağından korumakla görevli olan devlet kurumlarımızın bu konuda iflas ettiği anlamına geliyor..

Bu, topluma yararlı bireyler yetiştirmek için çalışması gereken eğitim sisteminin çatırdağı anlamına geliyor.

Bu, ülkemizin dini eğitim noktasında zayıf kaldığı anlamına geliyor..

Bu, sivil toplum kuruluşlarının gençliğe sahip çıkma noktasında yetersiz kaldığı anlamına geliyor..

13 gencin katili sadece uyuşturucudur deyip vebalden kurtulamayız. Anne babadan öğretmene, öğretmenden din görevlisine, gençlik teşkilatlarından sivil toplum kuruluşlarına hepimiz bu hazin neticeden sorumluyuz.

İlgi ve sevgiden daha büyük bir tutku yoktur. Eğer bir toplum gençlerine bunu veremiyorsa maalesef başka tutkular onları esir alıyor.

Şimdi eyvah demenin kime ne faydası var ?
Gülümseyebilmek çok mu zordu bu çocuklara ?
Akrabaları, akranları ufacık bir ilgi gösterse kıyamet mi kopardı?
Bana dokunmayan bin yıl yaşasın diye diye ne hale geldik. İşte durum ortada. Yılanlar sardı etrafımızı. Uyuşturucu denen yılanlar. Ve daha ne yılanlar, ne yılanlar…

Bir an evvel harekete geçmeliyiz. Dışlamadan, ürkütmeden ve kırıp dağıtmadan evlatlarımızı, gençlerimizi çekip almalıyız zehir tacirlerinin elinden.

Bu iş için atılacak adımlar, verilecek sadakalar, hayır hasenatlar sevapların en güzelidir.

Sokaktaki çocuğu doyurmak, giyindirmek, parasızlıktan okuyamayan gençlere burs vermek, anne babası ayrılmış çocukları anne babalarıyla buluşturmak, barıştırmak ve kaynaştırmak sadakaların ve sevapların en güzelidir.

Sadece emniyet tedbirleriyle bir yere varamayacağımız kesin. Devlet ve millet olarak şefkat ve merhamet elimizi gençlerimize uzatmakta acele etmeliyiz.

Bunu nasıl başarabiliriz konusunda yapılacak her türlü çalışmaya seve seve katkıda bulunmaya varız. Kaldı ki benzer acıları biz yıllar önce her ay yüreklerimizi yakan en az bir iki tane intihar olaylarında da yaşamıştık. Çok değerli gazeteci dostum sayın Kerem Beyer bu konudaki derdimizi ve çalışmalarımızı yakından bilir. Çünkü o da bu hususta son derece duyarlı ve dertli kardeşlerimizden biriydi. Yazılarıyla bu konulara önemli dikkat çekiyordu. Maalesef bu konuda da başarı sağladığımız söylenemez. Acılar yaşanmaya devam ediyor.

Sözün özü göz göre göre hayatları kararan bu gençler bizim. Onlar bizim yarınlarımız.Ne yapacaksak bir an evvel devlet millet hep birlikte yapmalıyız. El ele verirsek başarırız ve de başarmak zorundayız.

Allah yardımcımız olsun. Teşekkürler sayın Atilla Öksüz, konuya duyarlılığın ve hassasiyetin için…

Gençliğimizi ve geleceğimizi ilgilendiren böyle önemli konularda yeni kayıplar yaşanmasın diye üzerimize düşen ne varsa yapmaya her zaman hazırız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir