Kategoriler
Haber - Analiz

Ramazan biter, ibadet bitmez. Şevvâl Oruçları Mü’minleri Bekliyor

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan-ı Şerifi geride bıraktık. Allah (cc) oruçlarımızı kabul eylesin. Bizleri daha nice Ramazan’lara kavuştursun.

Ramazan bitti ama kulluk ve ibadetler devam ediyor. İçinde bulunduğumuz ay Şevvâl ayı da ibadet açısından çok önemli bir aydır. Bu ay içinde oruç tutmak adeta bulunmaz bir hazine gibidir. Ttutulması müstehap olan bu oruçlara şevvâl oruçları denilmektedir. Faziletleri ise Ramazandan sonra adeta bulunmaz bir hazinedir. Bu fırsat kaçmaz denilecek kadar muhteşem bir hazine!

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.”

(Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 421, 422).

Şevvâl Orucu kaza orucu yerine geçer mi ?

Din İşleri Yüksek Kurulunun vermiş olduğu fetvaya göre Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

Özel Haber: Karaelmas Haber

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir