Kategoriler
Genel Haber

Yıldızı Parlayan Kent Çaycuma

Diyanet-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcısı ve Memur-Sen Çaycuma İlçe Başkanı Kenan Tunç, iiçinde Karadeniz’de bulunan Doğalgaz’ın lojistik liman kenti olan Filyos’un da bulunduğu Zonguldak’ın Çaycuma ilçesini konu edinen bir yazı kaleme aldı.

İşte Kenan Tunç’un “Yıldızı Parlayan Kent Çaycuma” başlıklı yazısı.

Yıldızı Parlayan Kent Çaycuma

Zonguldak açıklarında ülkemiz tarihinin en büyük doğalgaz rezervinin bulunması ilimize ve özellikle de doğalgazın lojistik desteğinin sağlandığı Filyos Limanının bulunduğu Çaycuma’mıza olan ilgiyi artırdı. Çaycuma’da yaşayan biri olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmak ve Çaycuma’yı tanıma arzusunda olanlar için kentimizi bir kaç yönleriyle de olsa tanıtmak istedik.

Çaycuma tanıtım bölümüne geçmeden önce, geçtiğimiz günlerde daha önce Çaycuma’da görev yapmış bir bürokratımızla yaptığım bir görüşmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ülkenin çeşitli yerlerinde görev yapmış olan bu dostumuzla çok kısa bir süre önce yaptığımız telefon görüşmesinde sözün dolaşıp geldiği yer Çaycuma oldu. Yıllar önce ilçemizden ayrılmış olan ve hemşehrilik beratını çoktan hak etmiş olan bu dostumuzun bir kaç dakikalık görüşme esnasında özellikle anlatmak isteyip de anlattığı şu anekdot bize Çaycuma’mızın ne kadar güzel ve ne kadar önemli olduğunu hissettirmesi bakımından çok önemliydi;

Bu kıymetli bürokratımız eşine ve çocuklarına “ Bir imkan olsa görev yaptığımız yerlerden hangisinde yaşamak istersiniz ? diye bir soru sorar ve herkesin cevabını birbirine bakmadan ayrı kağıtlara yazmasını ister. Herkesten ayrı ayrı cevapları alır ve aldığı cevabın kendisinin de kağıda yazdığı cevap olduğunu görür. Evet bu güzel ailenin hepsinin birbirinden bağımsız olarak verdikleri cevap “Çaycuma’dır.

Bizi oldukça etkileyen ve Çaycuma adına bir o kadar da onurlandıran bu anekdot bile güzel Çaycuma’mızı yeniden kaleme almak ve bilmeyenlere bir nebze olsun anlatmak görevini üzerimize yükledi. O halde sözü daha fazla uzatmadan gelelim bu güzel ilçemizi anlatmaya;

Çaycuma’yı anlatmak öyle kolay bir şey değildir aslında. Çünkü birkaç kelimeyle anlatılamaz Çaycuma. Bir kaç satırlık yazıyla onun sadece birkaç özelliğinden bahsedilebilir. Şu bir gerçek ki onu tanımak için mutlaka gelmek ve görmek lazımdır.

Köyleri ile beraber genel nüfusu 100 bin civarında olan Çaycuma, emeğin ve enerjinin başkenti olan Zonguldak ‘a bağlı şirin bir ilçedir. Siz bakmayın bugün öyle sessiz ve sakin göründüğüne. O, içinden nice değerler, nice cevherler çıkarmış harika şehridir.

Çaycuma’yı tanımadan önce Çaycuma insanını tanımak gerekir. Yüreği sevgi dolu, devletine ve milletine sevdalı vefakar Çaycuma insanını.

Sıcakkanlı ve insancıl tavırlarıyla o, her yerde kendini belli eder. Bu nedenledir ki bir gelen bir daha ayrılmak istemez bu şehirden. Ve dünyanın en zor gerçeklerinden biridir Çaycuma ve Çaycuma insanından ayrılmak.

Çaycuma insanının güzelliği, ne yediği bazlamadan, ne sermeden, ne mısır ekmeğinden, ne göce çorbasından, ne de malay’dandır. Onun güzelliği kendine has sıcaklığından ve kendine has özelliklerindendir. Çaycuma’da herhangi bir köye uğrayıp her hangi bir insana misafir olduğunuzda daha iyi anlarsınız bunu.

Modern bir kent olma yolunda hızla ilerleyen Çaycuma’da özellikle gelenek ve göreneklere bağlılık da ön plandadır. Bayramlar, Hıdırellez kutlamaları, İmece kültürü, muhtaçların yardımına koşmak, yaşlılara saygı ve daha nice güzellikler kente belki de en büyük güzellik katan kadim değerlerdir.

Yemeklerini anlatmaya kelimeler yetersiz kalır Çaycuma’nın. Kara lahana dolması, kesme makarna, saltanat pilavı, baklalı pırasa gibi yemeklerin yanı sıra cevizli kömeç, gözleme, kaygana, gürez boynu gibi yapılması büyük maharet isteyen hamur işleri sadece bunlardan bir kaçıdır. Artık bir dünya markası olan Manda yoğurdu ve içmeye doyamayacağınız ayran ise Çaycuma lezzet dünyasının vazgeçilmez ürünleridir.
Tıpkı Göldağı ve Bolat’taki güzellik ve nazlı nazlı akan Filyos Çayı’ndaki zerafet gibi bütün güzellikler toplanmıştır Çaycuma’da.

Çayır mağarasını duydunuz mu bilmem ? Çayır Köyü’ndeki doğa harikası esrarengiz mağarayı. Ve asırlara meydan okuyan Su Kemeri’ni ? Ne muhteşem manzaralar var orada. Sanki bir cennet ırmağı akıyor mağaranın ve Su Kemeri’nin içinde. Şırıl şırıl akan derenin sesini dinledikçe kendinizi adeta gizemli bir dünyada ve muhteşem bir terapi merkezinde hissediyorsunuz.

Kalesi ve antik kentiyle dimdik ayakta duran kadim şehir Filyos, başlı başına bir medeniyet kenti.

Kalafatlı ve Dereli Köyleri arasında yer alan Kadıoğlu Köyü ise suskunluğunu bozan olağanüstü mozaiklerle dünyaya turizmine açılmayı bekleyen bir medeniyet merkezi.

Velibaba, Türbesi, Akçahatipler Köyü Çivisiz Camii, tarihi su değirmenleri ve daha niceleri…

Bütün bunlar gösteriyor ki Çaycuma çok kısa zamanda turizm patlamasına sahne olacak ve turizm bakımından Batı Karadeniz’in incisi haline gelecektir.

Deniz, hava, kara, ve demir yollarının kesiştiği Çaycuma, medeniyetleri ve insanları hem Çaycuma hem de bölge il ve ilçeleri ile, bölgeyi de dünya ile buluşturan, oldukça stratejik bir öneme haizdir.

Şimdilik 320 milyar metreküplük olup yapılan çalışmalar neticesinde daha da artacağına inandığımız Karadeniz Zonguldak Doğalgazının Lojistik alanı olan Filyos Limanı başta olmak üzere, Çaycuma Saltukova Havalimanı, Üniversite, hastane, yeni belediye binası, modern pazaryeri, yaşam alanı, spor tesisleri, okul, cami ve yapılma aşamasında olan külliyesi ile Çaycuma, kültür ve geleneklerini kaybetmeden geleceğe emin adımlarla yürümekte ve her geçen gün daha da gelişmektedir.

Karaelmas diyarının en güzel ilçelerinden biri olan Çaycuma’yı tam anlamıyla tanıyabilmek için bu yazıyı okumak elbette yetmez. Oraya gelmek, görmek ve sıcakkanlı insanlarıyla tanışmak gerekir.

Bir bahar mevsiminde Çaycuma’ya girdiğinizde ruhunuzda ve gönlünüzde yemyeşil ağaçların huzur veren esintilerini hissedeceksiniz. Girdiğiniz bir lokantada bulabileceğiniz Çaycuma’ya özel manda yoğurdu, sizi bambaşka diyarlara götürecektir.

Yeni Cami’nin şadırvanında veya Ellinci Yıl Camii’nin etrafındaki çay ocaklarında oturup soluklanırken dinleyeceğiniz ezan sesiyle mest olacak, kendinizi adeta Ayasofya’da, Sultan Ahmet’te, Kocatepe’de, Süleymaniye’de hissedeceksiniz.

Günlerden cuma ise camilere sığmayan bu güzel insanların sokakları seccadelerle donattığını görecek, kendinizi bir anda manevi iklimlerde bulacaksınız.

Ve yine o gün eğer günlerden Cuma ise modern bir şekilde yapılmış yiyecek ve giyecek pazarlarında Çaycuma esnafının güler yüzüyle tanışacak ve Çaycuma’dan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz.

Bu kadar olur mu demeyin. Burası Çaycuma. Adı bile sevgi dolu, müstesna bir şehir.

Gelin, görün, siz karar verin. Ama sonra bana kızmayın, neden hepsini yazmadınız diye !

25.08.2020 / Çaycuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir